Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Jagielloński na czele Rankingu Perspektyw 2020! TOP 10 najlepszych uczelni w Polsce [17.07.2020]

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 1. miejscu w rankingu najlepszych szkół wyższych
Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 1. miejscu w rankingu najlepszych szkół wyższych CC: Mach240390
Uniwersytet Jagielloński znalazł się na czele 21. Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw 2020, a drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski (przed rokiem było odwrotnie). Na trzecim miejscu - tak jak w poprzednich trzech latach - znalazła się Politechnika Warszawska. A tuż za podium, tak jak rok temu, sklasyfikowano Akademię Górniczo-Hutniczą.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

Ranking Perspektyw prezentujący najlepsze uczelnie w Polsce powstał już po raz 21. Zestawienie uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Wyniki najnowszej edycji rankingu zostały opublikowane o północy z 16 na 17 lipca.

- To już 21. edycja Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy, co pozwala nam kreślić wiarygodny i pełny obraz polskiego szkolnictwa wyższego w kolejnych latach. Nasz Ranking kierujemy do maturzystów, którym pomaga w wyborze najlepszego kierunku i uczelni. Jest on także potrzebny polskiemu środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju "lustrem". Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

W tym roku zwycięzcą Rankingu Perspektyw jest Uniwersytet Jagielloński, który "zamienił się miejscami" z ubiegłorocznym zdobywcą pierwszego miejsca - Uniwersytetem Warszawskim. UJ uzyskał tym razem 100 procent przyznawanych punktów. Wynik UW to z kolei 95.6 proc. Od lat obie te uczelnie walczą o pierwsze miejsce, raz po raz jedna ustępuje drugiej, a w rankingach z 2017 i 2018 r. zremisowały, zajmując ex aequo 1. miejsce.

- Oczywiście cieszymy się z tego, że mamy pierwsze miejsce, ponieważ to oznacza, że działalność Uniwersytetu w ostatnim roku szła w dobrym kierunku i zaowocowała właściwymi wynikami zarówno w obszarze kształcenia, jak i badań naukowych i prowadzenia prac badawczych, bo te również są brane pod uwagę w rankingu – powiedział nam prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych. Prorektor nie ukrywa, że uczelnia ma pewne elementy do poprawy i nad tym pracuje - chodzi np. o nasycenie kadry znaczącymi naukowcami z zewnątrz uniwersytetu, z zagranicy.

- Cieszy mnie, że jesteśmy liderem w publikacjach, co znaczy, że badania naukowe są dobrze prowadzone i dobrze reportowane w znaczących czasopismach naukowych w świecie. Ale także jesteśmy liderem w klasyfikacji co do warunków kształcenia, a to jest dla uniwersytetu bardzo ważne, bo oznacza, że dla naszych młodszych koleżanek i kolegów stwarzamy warunki jeżeli nie optymalne, to bardzo dobre do studiowania, do zdobywania wiedzy i szlifów w swoich dziedzinach – podkreślił też prof. Kistryn.

Wśród uczelni niepublicznych po raz 21. zwyciężyła warszawska Akademia Leona Koźmińskiego. Jeśli chodzi o uczelnie z Krakowa i Małopolski w tym odrębnym zestawieniu w pierwszej dziesiątce znajdziemy - na 8. pozycji - Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Na miejscu 15. jest z kolei Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, która co roku pnie się w górę, a teraz zaliczyła spektakularny skok – z miejsca 24. przed rokiem na 15. w najnowszym zestawieniu.

Pośród uczelni pedagogicznych tegorocznym zwycięzcą jest Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Za najlepszą uczelnię rolniczą 2020 uznano Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (awans z miejsca 2. w zeszłorocznym zestawieniu takich uczelni), a za najlepszą akademię wychowania fizycznego - AWF z Katowic (jak przed rokiem).

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zajęła 4. miejsce w zestawieniu ogólnym polskich uczelni, a jednocześnie 2. miejsce w kategorii uczelni technicznych (tak jak rok i dwa lata temu).

W Rankingu Publicznych Uczelni Zawodowych 2020 z Małopolski najwyżej uplasowała się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie – jest na 4. miejscu (awans z 6., jakie zajęła rok temu). Wysokie 9. miejsce uzyskała w tym rankingu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, która w ubiegłym roku była na miejscu 17.

- Bardzo się cieszymy z tego awansu. Wysoko oceniono rozwój naukowy naszej kadry dydaktycznej, a warto wspomnieć, że przez ostatnie cztery lata 34 osoby uzyskały stopień naukowy doktora, a trzy profesora. W rankingu uzyskaliśmy też jako jedni z sześciu PWSZ-ów dodatkowe punkty za możliwość publikowania monografii w naszym wydawnictwie uczelnianym. To bardzo istotny rozwój uczelni – wylicza prof. Mariusz Cygnar, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

To nie jedyne wyróżnienie dla sądeckiej PWSZ w ostatnim czasie, bo na początku lipca po raz 9. została Uczelnią Liderów. W ciągu ostatnich kilku lat uczelnia otworzyła aż 10 nowych kierunków kształcenia, zarówno inżynieryjnych jak i magisterskich, dopasowanych do aktualnych potrzeb rynku pracy. Udało się też poprawić infrastrukturę PWSZ - przeprowadzono m.in. remont biblioteki, wybudowano Centrum Symulacji Medycznej.

Przygotowany został także ranking 70 kierunków studiów. To wyjątkowo ważny zbiór informacji dla kandydatów na studia - maturzyści mogą na jego podstawie zorientować się i wybrać te uczelnie, które prowadzą interesujące ich kierunki na najwyższym poziomie. W tym zestawieniu UJ zwyciężył w 14 przypadkach – oferuje najlepsze kształcenie na kierunkach: administracja, analityka medyczna, archeologia, biologia, biotechnologia (mgr), chemia, dietetyka, farmacja, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo i zdrowie publiczne. Natomiast w rankingu studiów inżynierskich wśród liderów znalazła się krakowska AGH - na 1. miejscu uplasowały się kierunki górnictwo i geologia oraz mechatronika na tej uczelni.

Jak podkreślają twórcy Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw, jest to jeden z najbardziej rozbudowanych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uniwersytet Jagielloński na czele Rankingu Perspektyw 2020! TOP 10 najlepszych uczelni w Polsce [17.07.2020] - Gazeta Krakowska

Wróć na chelmek.naszemiasto.pl Nasze Miasto