Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy północnej obwodnicy Oświęcimia nie będzie ekranów akustycznych. Mieszkańcy nie mogą się z tym pogodzić [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Przy północnej obwodnicy Oświęcimia nie powstaną ekrany akustyczne. Ich ustawienia domagali się mieszkańcy domów sąsiadujących z drogą przy ul. Nadwiślańskiej w Bobrku (gm. Chełmek), jak i w samym Oświęcimiu. Przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich, powołując się na badania natężenia hałasu, przekonują, że nie ma takiej potrzeby.

Północna obwodnica Oświęcimia w ciągu drogi wojewódzkiej 933 została oddana do użytku dwa lata temu. Krótko po zakończeniu inwestycji mieszkańcy zaczęli upominać się o ustawienie ekranów dźwiękochłonnych przy nowej drodze.

Jak podkreślają, w miarę narastania ruchu hałas stał się trudny do zniesienia. Dotyczy to zarówno odcinka obwodnicy w Bobrku (gm. Chełmek) na wysokości ul. Nadwiślańskiej, jak i rejonu przy wjeździe na most Niepodległości w Oświęcimiu, gdzie podobne skargi zgłaszali właściciele domów, znajdujących się w sąsiedztwie skrzyżowania ulic Wysokie Brzegi i Koszykowej na os. Dwory Kruki.

- Nadjeżdżające tiry słychać z daleka, ale to jeszcze nic. Najgorzej jest, gdy jadąc z wiaduktu od strony Oświęcimia przed rondem hamują, a potem z drugiej strony zaczynają się rozpędzać

- mówią mieszkańcy ul. Nadwiślańskiej w Bobrku.

Zrobili badania

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie w ramach oceny środowiskowej po wykonaniu inwestycji przeprowadził pomiary natężenia hałasu przy obwodnicy.

- Niestety, z przesłanej przez ZDW odpowiedzi wynika, że nie ma podstaw do ustawienia ekranów akustycznych przy ul. Nadwiślańskiej - mówi Helena Szewczyk, sołtys Bobrka i zarazem radna gminy Chełmek.

ZDW przygotował raport opierający się na badaniach wykonanych w kilku punktach pomiarowych przy obwodnicy. Na żadnym, jak w nim stwierdzono, nie zostały przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu.

- Osiągały wielkości poniżej wartości dopuszczalnych określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku

- zaznacza Dawid Gleń, przedstawiciel ZDW ds. kontaktów z mediami.

W trakcie badania hałasu były prowadzone równocześnie pomiary natężenia ruchu. Jak z nich wynika na odcinku od ul. Fabrycznej w Oświęcimiu (początek obwodnicy) do ul. Nadwiślańskiej w miejscowości Bobrek przejeżdża średnio na dobę ok. 9500 pojazdów, a na drugim od Nadwiślańskiej do Krakowskiej (koniec obwodnicy) – ok. 5600 samochodów.

Mieszkańcy przy swoim

Mieszkańcy pozostają przy swoim zdaniu. - Hałas jest bardzo uciążliwy, a różnica była najbardziej odczuwalna na początku epidemii koronawirusa, gdy znacznie zmniejszył się ruch na drodze. Teraz znowu samochodów przybywa - dodają ludzie na Nadwiślańskiej.

Słynne auta z Oświęcimia

Jak podkreślają w ZDW, dodatkowe pomiary akustyczne na drogach o natężeniu ruchu powyżej 3 milionów pojazdów w ciągu roku są prowadzone zgodnie z przepisami co pięć lat.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmek.naszemiasto.pl Nasze Miasto