Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Znaczny spadek zajętych łóżek covidowych. Szpitale zaczynają odmrażać normalną działalność

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
W Małopolsce widać znaczny spadek liczby zajętych łóżek w szpitalach. Mniej jest też zakażeń.
W Małopolsce widać znaczny spadek liczby zajętych łóżek w szpitalach. Mniej jest też zakażeń. Konrad Kozlowski/Polskapress
W Małopolsce widać znaczny spadek liczby zajętych łóżek w szpitalach. Mniej jest też zakażeń. To z kolei oznacza, że w szpitalach w regionie w dalszym ciągu stopniowo będą odmrażane łóżka na oddziałach, które zostały przekształcone w covidowe. W sumie, w najbliższym czasie, w województwie uwolnionych ma zostać blisko 450 miejsc dla pacjentów niezakażonych oraz tych, którzy już przeszli COVID-19, ale wymagają dalszego leczenia.

FLESZ - Już wiadomo. jest regionalizacja obostrzeń

Stopniowy spadek zakażeń koronawirusem obserwujemy już od dłuższego czasu. Jednak mimo tego w szpitalach nie było widać poprawy sytuacji. Jeszcze kilkanaście dni temu zajętość łóżek była ciągle wysoka. Dopiero niedawno nastąpiła poprawa. I tak dla przykładu w poniedziałek 19 kwietnia w małopolskich szpitalach hospitalizowanych było 2848 zakażonych pacjentów, z kolei ostatni raport mówi o 2379 zakażonych, którzy wymagają leczenia szpitalnego. To o 469 zajętych łóżek mniej.

Dlatego też, w związku z zauważalnym spadkiem liczby hospitalizacji pacjentów z COVID-19, wojewoda małopolski podjął kolejną decyzję o zmniejszeniu o jeden moduł – a więc o 28 - liczbę łóżek w szpitalu tymczasowym w hali EXPO w Krakowie. Na ten moment zajętych tam jest 76 z 216 przygotowanych miejsc. W sumie w szpitalach tymczasowych w całym województwie przebywa 199 chorych. Łącznie przygotowanych miejsc w placówkach tymczasowych w całym województwie jest zaś 375.

- Do 23 kwietnia wydaliśmy 21 decyzji o uwolnieniu 448 łóżek w szpitalach w regionie. W najbliższych dniach planowane są kolejne zmniejszania miejsc dla zakażonych – mówi Joanna Paździo z biura prasowego wojewody małopolskiego.

Wydane przez urząd decyzje o odmrożeniach dotyczą m.in. szpitali w Krynicy Zdrój, Myślenicach, Oświęcimiu, a także tych zlokalizowanych w Krakowie, jak szpital im. G. Narutowicza czy też 5 Wojskowy Szpital Kliniczny.

Pierwszy etap "odmrażania" łóżek w szpitalach w Małopolsce rozpoczął się w ubiegłym tygodniu. Uwolnionych wówczas zostało blisko 200 miejsc.

Poprawę odnośnie zajętości miejsc przez pacjentów covidowych widać m.in. w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jeszcze na początku kwietnia, ze szpitalnego oddziału ratunkowego na dalsze leczenie było kierowanych w ciągu doby około 20, a w szczytowych momentach trzeciej fali nawet 30 pacjentów. Teraz jest ich o połowę mniej. W sumie na ten moment w SU przebywa 328 zakażonych pacjentów. Wolnych w tej placówce jest około 150 miejsc.

To, że trzecia fala opada, widać także po statystykach zakażeń. Minionej doby w całej Polsce SARS-CoV-2 potwierdzono u 3451 osób, z czego 326 z nich to mieszkańcy Małopolski. To najniższa liczba od połowy lutego. Należy jednak pamiętać, że w poniedziałki, ze względu na mniejszą liczbę wykonywanych testów w weekend, dane dotyczące nowych przypadków zazwyczaj są niższe niż w inne dni tygodnia. Dla porównania np. tydzień temu w poniedziałek MZ raportowało o 7 283 nowych i potwierdzonych przypadkach w kraju (671 w Małopolsce). W poniedziałek z powodu koronawirusa zmarły 22 osoby, sześć z tych osób to mieszańcy naszego województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto